•  

          Zajęcia relaksacyjne metodą Jacobsona

          W ramach projektu Erasmus+ „Lepszy nauczyciel lepsza szkoła” nauczyciele naszej szkoły uczestniczyli w szkoleniu: Stres i rozwiązywanie konfliktów. Jednym z tematów omawianych na zajęciach były metody relaksacyjne oparte na oddechu i medytacji. Dzięki stosowaniu tych metod w życiu codziennym łatwiej radzimy sobie ze stresem i problemami, a także jesteśmy lepiej zmotywowani do efektywniejszej i kreatywniejszej pracy.

          Uczniowie klasy 8 e wzięli udział w treningu progresywnej relaksacji mięśni. Zajęcia poprowadził pan Robert Kozłowicz. Relaksacja metodą Jacobsona stosowana jest w walce z objawami lęku społecznego, w leczeniu chorób somatycznych, a także wielu dolegliwości na podłożu nerwicowym. Jest zalecana osobom przeciążonym nadmiernym stresem. Trening Jacobsona przyda się wszystkim, którzy żyją w pośpiechu, ciągłym stresie, odczuwają permanentne zmęczenie, a do tego masz wrażenie, że ciało jest całe napięte.

          Celem treningu jest:

          • poprawa jakości snu;
          • redukcja wzmożonego napięcia mięśniowego;
          • przeciwdziałanie stanom lękowym;
          • poprawa funkcjonowania narządów wewnętrznych.

          Metoda progresywnej relaksacji mięśni jest łatwa do opanowania i daje szybko odczuwany efekt. Ćwiczenia mogą załagodzić napięcie mięśniowe i emocjonalne. Nawet krótka przerwa w trakcie pracy właśnie na te ćwiczenia może mieć dobre działanie relaksacyjne. Metoda ta polega na celowym silnym napinaniu mięśni (przez parę sekund). Następnie mięśnie należy rozluźnić. Daje to uczucie odprężenia. Poprzez silne napinanie mięsień zostaje lepiej ukrwiony. Następnie w fazie rozluźnienia pojawia się uczucie przyjemnego ciepła. Metoda pomaga zredukować napięcie mięśniowe oraz napięcie emocjonalne. Progresywne rozluźnienie mięśni zwiększa świadomość własnego ciała, działa uspokajająco na serce oraz układ krwionośny.

          Ćwiczenia relaksacyjne dla dzieci są coraz częściej praktykowane podczas szkolnych zajęć wychowania fizycznego i charakteryzują się niecodzienną formułą. Ćwiczenia relaksacyjne dla młodzieży i dorosłych wykorzystują wszelkie metody aktywności fizycznej. Wszystkie rodzaje ćwiczeń relaksacyjnych mają wspólny cel i wywołują zbieżne efekty w organizmie i umyśle człowieka. Wyciszają i odprężają umysł po ciężkim dniu pracy, nauki, w przebiegu napiętych i konfliktowych sytuacji interpersonalnych. Ćwiczenia relaksacyjne poleca się osobom uprawiającym zawodowo bądź amatorsko sport. Regulują tętno i oddech, zwalniają pracę mięśni oraz utrwalają wypracowane zmiany we włóknach mięśniowych i aparatach ruchu. Wskazaniem do ćwiczeń relaksacyjnych jest również siedzący tryb życia.