Aktualności
"Drzewo jesienne"
Żywa lekcja przyrody
W Pomorskim Zespole Parków Krajobrazowych Oddział Park Krajobrazowy "Dolina Słupi" uczniowie naszej szkoły mieli okazję poznać liczne gatunki grzybów, ich rolę w przyrodzie oraz różnorodność tej grupy organizmów.
Grzyby to organizmy niezwykle ciekawe, często zadziwiające nas niecodziennym kształtem, barwą, zapachem i biologią. Na wystawie zaprezentowano naturalne okazy grzybów jadalnych, niejadalnych i trujących oraz zdjęcia gatunków rzadkich i objętych ochroną. Przedstawiono jak prawidłowo przygotować się do grzybobrania i nie popełnić błędu przy zbiorze.
Prelekcje i pogadanki dla naszych uczniów poprowadzili pracownicy Nadleśnictwa Leśny Dwór oraz pan Sebastian Nowakowski starszy specjalista ds. ochrony przyrody w Parku Krajobrazowym „Mierzeja Wiślana”.
Wycieczka edukacyjna klas 6a i 6d
"Ożywiamy pamięć o wojnie aby już nigdy się nie powtórzyła"
Podczas wycieczki zwiedziliśmy obiekty Baterii Bluchera. W ich wnętrzu znajduje się podziemna galeria multimedialna - wielka atrakcja i wciągająca lekcja historii zarówno dla dorosłych, jak i dzieci. Można tam przeżyć symulację ataku gazem bojowym i bombardowanie, natomiast w pokojach sztabowych i sypialniach spotkamy manekiny do złudzenia przypominające żywych żołnierzy. Wciągające są też filmy w 3D ze specjalnymi efektami dźwiękowymi.Ustka to nie tylko letnie atrakcje, to również ciekawa historia. Przekonaliśmy się o tym odwiedzając zachodnią część kurortu. Tu odnaleźliśmy Bunkry Bluchera - pozostałość po wielkiej hitlerowskiej inwestycji. Bo Ustka według planów Hitlera miała stać się nowoczesnym portem, drugą Gdynią i zarazem prawdziwą wojenną twierdzą.
Po emocjonującej dawce wiadomości o realiach wojny, uczniowie uczestniczyli w zajęciach interaktywnych na strzelnicy i torach łuczniczych.
"Książki są fajne i kropka!"
Nasza szkoła zgłosiła swój udział w konkursie zorganizowanym przez Empik pn. "Książki są fajne i kropka!". 10 szkół w Polsce, które zdobędą największą ilość głosów, otrzyma 1000 książek do szkolnej biblioteki.
Zmobilizujmy się więc i głosujmy na naszą szkołę od 05 października do 06 listopada! Każdy będzie mógł oddać jeden głos dziennie.
Link do głosowania: http://www.empik.com/kultura/biblioteka/szkola-podstawowa-z-oddzialami-integracyjnymi-nr-10-im-polonii/
"10" do mPotęgi
Nasza szkoła bierze udział w III edycji programu "mPotęga" pt. "Mały Geodeta". Jest on skierowany do uczniów klas piątych. Podczas zajęć dominuje forma zabawy, która powoduje, że uczniowie zdobywają wiedzę szybciej, łatwiej ją przyswajają, a praca zespołowa uczy współpracy, wzajemnego szacunku i zrozumienia. Zajęcia dają uczniom możliwość praktycznego zdobywania wiedzy, nie bez znaczenia jest forma i atrakcyjność zajęć.
Głównym zamierzeniem projektu jest przybliżenie uczniom pojęcia skali oraz jednostek długości i pól w taki sposób, aby zaciekawiły uczniów.
W ramach realizacji projektu "Mały Geodeta" w czwartek 6 października 2016r. odbyły się zajęcia dla uczniów wszystkich klas piątych. Celem zajęć były pomiary szkolnego placu zabaw oraz boiska za pomocą taśm mierniczych, linijek i miar metrowych. Po dokonaniu pomiarów uczniowie mogli zweryfikować swoje dane korzystając z innych urządzeń mierniczych.
Dzięki pomocy firmy ENGIE EC Słupsk nasi podopieczni poznawali działanie kół mierniczych (drogomierzy) z licznikiem mechanicznym oraz elektronicznym, a także dokonywali pomiarów za pomocą dalmierzy laserowych. Uczniowie mieli także okazję wysłuchać ciekawych rad i wskazówek geodetów z firmy GeoVertex.
Poznali sposoby pomiarów w terenie, a następnie za pomocą specjalistycznego sprzętu osobiście sprawdzali ich działanie na naszym boisku. Obecnie w naszej szkole jest prawdopodobnie najdokładniej zmierzone boisko szkolne w naszym mieście.
Projekt dofinansowała Fundacja mBanku.
Spotkanie z muzyką
28 września dzieci z oddziału przedszkolnego wraz z nauczycielem świetlicy i swoją wychowawczynią wybrały się do Polskiej Filharmonii Sinfonia Baltica w Słupsku. Celem wyjazdu było wprowadzenie małych dzieci w świat muzyki klasycznej i umożliwienia jej odbioru na żywo. Dla większości dzieci było to pierwsze spotkanie z muzyką poważną w filharmonii.
Dzieci wysłuchały fragmentu próby orkiestry symfonicznej w ramach przygotowań z okazji Międzynarodowego Dnia Muzyki pod batutą dyrygenta Bohdana Jarmołowicza.
Dzieci wzbogaciły swoją wiedzę muzyczną o terminy: orkiestra, instrumenty strunowe, klawiszowe, perkusyjne, dyrygent, utwór muzyczny. Miały okazję przebywać wraz z grupą muzyków na scenie, były bardzo zainteresowane instrumentami i oglądały je z ciekawością.
Na zakończenie dzieci odwiedziły gabinet dyrektora zadając wiele pytań, mówiły o swoich zainteresowaniach grą na instrumentach. Wyjazd do filharmonii to dla dzieci wspaniałe muzyczne przeżycie i z niecierpliwością czekają teraz na koncert, w którym mogą uczestniczyć wraz z rodzicami.
Kids Athletics w "10"
26 września 2016r. w naszej szkole odbyły się zajęcia lekkoatletyczne w ramach projektu "Lekkoatletyka sportem dla każdego" - Kids Athletics. Jest to projekt światowej federacji lekkiej atletyki IAAF i Polskiego Związku Lekkiej Atletyki, który ma na celu przygotowanie odpowiedniego planu szkoleniowego dla dzieci i młodzieży składającego się z elementów popularyzacji, upowszechniania, selekcji i naboru oraz podnoszenia kwalifikacji nauczycieli i trenerów lekkiej atletyki.
Koordynatorem słupskiego ośrodka jest Tomasz Czubak, rekordzista Polski w biegu na 400 metrów, który w towarzystwie słupskich trenerów przeprowadził dwugodzinną rywalizację dla 84 uczniów z klas I i II. Atrakcyjne dla dzieci konkurencje przeprowadzone były na innowacyjnym sprzęcie, który bardzo podobał się dzieciom. Nie mogą się już doczekać kolejnych zajęć.
Nie zabrakło pamiątkowych dyplomów, które otrzymali wszyscy uczestnicy spotkania.
Europejski Tydzień Mobilności
Europejski Tydzień Mobilności został zainicjowany w 2002 roku przez Komisję Europejską. Odbywa się każdego roku w dniach 16-22 września. Celem kampanii jest zachęcenie mieszkańców miast do zmiany niekorzystnych dla zdrowia przyzwyczajeń i wybrania alternatywnych, ekologicznych środków podróżowania: chodzenia pieszo, jazdy na rowerze, korzystania z komunikacji miejskiej. W dniach 16-22 września również w Słupsku miało miejsce wiele akcji na rzecz zrównoważonego transportu.
W naszej szkole też poczyniono szereg działań, aby zwrócić uwagę na bezpieczeństwo w ruchu drogowym i w ten sposób również przyczynić się do poprawy bezpieczeństwa:
- 16 września wzięliśmy udział w Pikniku Europejskim inaugurującym Tydzień Mobilności Europejskiej,
- 12 września uczniowie klas piątych zdawali egzamin praktyczny na kartę rowerową w Miasteczku Ruchu Drogowego w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego,
- na wystawie pt. "Europejski Tydzień bez wypadków drogowych" w holu szkoły zaprezentowano prace uczniów o tematyce bezpiecznego poruszania się rowerzysty i pieszego,
- w klasach przeprowadzono lekcje na temat widoczności na drodze,
- w gabinetach i na holach zawisły gazetki tematyczne.
Rajd pieszy
17 września uczniowie klas szóstych wzięli udział w rajdzie pieszym zorganizowanym przez PTTK-Mikołajek Oddział Słupsk. Trasa rajdu przebiegała z Rowów do Dębiny. Maszerowaliśmy brzegiem morza, wydmami i lasem sosnowym.
Na mecie odbył się konkurs krajoznawczy o pasie nadmorskim i Słowińskim Parku Narodowym. Nasi uczniowie zajęli trzecie miejsce zdobywając nagrody w formie sprzętu sportowego. Po konkursie posililiśmy się wojskową grochówką. Pogoda nam dopisała. Do domów wróciliśmy zmęczeni i zadowoleni.
Piknik Żeglarski
17 września 2016r.drużyna z naszej szkoły wzięła udział w Pikniku Żeglarskim zorganizowanym przez Ligę Morską i Rzeczną.
W programie zajęć ujęto:
- rejs edukacyjno-żeglarski,
- prace bosmańskie ,w tym naukę wiązania węzłów marynarskich,
- podstawy strzelectwa,
- podstawy nawigacji,
- zajęcia survivalowe,
- ratownictwo morskie-pierwszą pomoc, zachowanie się w trudnych warunkach pogodowych.Uczniowie naszej szkoły wspaniale radzili sobie z wyznaczonymi zadaniami.
Archiwum Aktualności