Gazetka na temat przemocy wśród dzieci i młodzieży szkolnej.

Kurs  Erasmus + "Szkoła przyszłości" na temat "Jak powstrzymać znęcanie się a także cyberprzemoc w szkołach i promować uczenie się społeczno - emocjonalne", które odbyło się w Bolonii zaowocowało gazetką na holu szkoły. Ma ona za zadanie zwrócić uwagę uczniów na temat przemocy i form jakie ona przybiera.

Odbyte szkolenie przybliżyło nam temat przemocy: "Przemoc jest niechcianym, agresywnym zachowaniem u dzieci w szkolnym wieku, które zawiera prawdziwy lub odczuwany brak równowagi sił. Zachowanie to jest powtarzalne albo ma tendencję do powtarzania na przestrzeni czasu." Dan Olweus(1997)

Przy rozpoznawaniu sytuacji przemocy, zachowanie musi spełniać następujące cechy: nadużycie siły, trwające i powtarzalne, zachowanie wyrządzające krzywdę.

4 typy przemocy: społeczna, fizyczna, cyberprzemoc, werbalna.

7 głównych powodów, dzięki którym dzieci stosują przemoc wobec innych: siła, popularność, rewanż, problemy, przyjemność, uprzedzenie, presja.

Wykonana gazetka przedstawia wiele ról, jakie dzieci pełnią w sytuacji przemocy:

• Inicjują przemoc
          • Dołączają do przemocy
          • Wspierają/doceniają przemoc, ale nie dołączają
          • Lubią przemoc, ale jej nie wspierają
          • Obserwują przemoc, ale nie są zaangażowani
          • Nie lubią przemocy, ale nie reagują
          • Starają się pomóc

Hasłem, jakie ma zostać przez uczniów zapamiętane jest: NIE STÓJ Z BOKU BĄDŹ OBROŃCĄ!