Cudze chwalicie…

Wielojęzyczność jest jednym z filarów europejskiego projektu Erasmus+. UE dąży do zjednoczenia w różnorodności wszystkich obywateli. Znajomość języków obcych odgrywa kluczową rolę wśród umiejętności, które przyczyniają się do lepszego przygotowania osób do rynku pracy i pozwalają obywatelom na lepsze wykorzystanie dostępnych możliwości. Dlatego uczniowie naszej szkoły przygotowali prezentacje o naszym regionie w dwóch językach: polskim i angielskim.

Polskie przysłowie „Cudze chwalicie, swego nie znacie, sami nie wiecie, co posiadacie” świetnie pokazuje, jak wielu rzeczy  nie doceniamy wokół nas. Często, wyjeżdżając za granicę, zachwycamy się wszystkim, a nie znamy atrakcji, które mamy wokół siebie.

Mamy szczęście, że nasz kraj ma zarówno góry jak i dostęp do morza. Piasek na naszych plażach jest czymś wspaniałym, każdy kto odpoczywał w Hiszpanii, Grecji, Chorwacji czy Włoszech na pewno to potwierdzi. Może spędzając u nas wakacje nie mamy gwarancji pogody i ciepłego morza jednak mamy piękne piaszczyste plaże i to jest to z czego powinniśmy korzystać.

Warto czasem wybrać się w miejsca, które mamy wokół siebie. Żyjemy w kraju o bogatej historii. Jest ona naszą dumą i jeśli inni przyjeżdżają do Polski, aby ją poznać, to my tym bardziej powinniśmy ją znać i się nią szczycić.

Umiejętność biegłego posługiwania się językiem angielskim jest obecnie na wagę złota. Język angielski jest obecnie najpopularniejszym językiem obcym na świecie - zna go ok. 1,5 miliarda ludzi mieszkających na wszystkich kontynentach. Jest językiem nauki, biznesu, współpracy międzynarodowej i dyplomacji. Umożliwia naukę i studiowanie za granicą. A przede wszystkim pozwala spojrzeć na świat z punktu widzenia innej kultury.

Brak kompetencji językowych jest jedną z głównych barier uczestnictwa w europejskich programach na rzecz kształcenia i szkolenia młodzieży.

Poniżej przykładowe prezentacje uczniów: