•  

          Lekcja o emocjach

          Relacje społeczne i rozpoznawanie emocji były tematem lekcji wychowawczej w klasie 4e przeprowadzonej przez panią Anettę Rybak. Lekcja obyła się w grudniu tuż przed świętami i miała na celu przybliżyć uczniom ważność rozpoznawania własnych emocji, uczuć oraz rozpoznawania wśród swojego otoczenia przyjaciół, znajomych.

          Uczniowie dowiedzieli, że uczenie społeczno-emocjonalne to potencjał jednostek do rozpoznania emocji swoich i innych ludzi, rozróżnianie różnych uczuć, poprawne ich nazywanie i używanie informacji emocjonalnych do kierowania myślami oraz zachowaniem.  Zostało ono uznane za główny czynnik ulepszający jakość życia w szerszym zakresie i sprawia, że życie jest bardziej radosne.

          Lepszemu rozumieniu tematu pomogły zadania jakie dzieci miały do wykonania. Na kolejnych kartkach zawieszonych w sali miały napisać imiona osób, którym ufają. Na każdej kartce inne zdanie:

          • Ludzie, którym możesz zaufać
          • Z kim byś pojechał/a na wycieczkę?
          • Od kogo byś wziął/ęła radę na temat otworzenia konta w banku?
          • Komu byś powiedział/a swój sekret?
          • Od kogo byś wziął/ęła poradę miłosną?
          • Z kim byś chciał/a być podczas smutku albo chęci płaczu?
          • Kogo byś zapytał/a o pomoc w kryzysowej sytuacji?

          W odpowiedziach pojawiały się najczęściej imiona członków rodziny.

          Bardzo ważne dla dzieci jest zrozumienie różnicy między relacjami: bliski przyjaciel, znajomy, przyjaciel internetowy, aby rozróżnić ludzi, którym można ufać, a którym nie. Zapobiega to byciu zbyt otwartym w stosunku do ludzi, których nie znają lub byciu zdezorientowanym, co oznacza pojęcie „przyjaciel”.

          Kolejne zadanie 3 CECHY miało na celu pokazanie uczniom, jak słowa innych osób wpływają na nasze uczucia. Niektórzy uczniowie zastanawiali się dłużej, innym opisanie 3 cech kolegi nie przysporzyło problemów. Większość po zadaniu odczuwała pozytywne emocje związane z tym co usłyszeli.

          Lekcja była ciekawa, a uczniowie bardzo zaangażowani. Zajęcia te były konsekwencja szkolenia odbytego przez panią Anettę Rybak w Bolonii z projektu Erasmus+ „Szkoła Przyszłości”.