• Magia matematyki

        •  

          Zad. 2.11 IV-VII/1-2 "Warsztaty matematyczno-przyrodnicze z elementami fotografii z zastosowaniem TIK" - Z matematyką za pan brat

          Od grudnia 2017 r. do marca 2018 r. prowadzone były zajęcia w ramach projektu „Szansa na sukces-podniesienie jakości edukacji ogólnej w słupskich szkołach podstawowych.

          Korzystało z nich 20 uczniów. Zajęcia były prowadzone w dwóch grupach po 20 godzin.

          Zajęcia miały na celu rozbudzenie i wspieranie zainteresowań matematyką poprzez wskazanie praktycznej strony zastosowania zdobytej wiedzy zarówno teraz jak i w życiu dorosłym każdego człowieka.

          Podczas spotkań poprzez aktywne wykorzystywanie TIK i współpracę w grupach uczestnicy:

          • zaprojektowali rozkład i umeblowanie lokalu mieszkalnego
          • wykonali obliczenia kosztów remontu i umeblowania wybranego pomieszczenia
          • wykonali plan i model mieszkania lub pokoju w wybranej skali

          Prowadzący: mgr Dorota Walukiewicz

           

                             

           

           

          Zad.2.12 I-III/1 "Matematyka w praktyce - gry i zabawy logiczne"

          W roku szkolnym 2017/2018 w ramach projektu „Szansa na sukces - podniesienie jakości edukacji ogólnej w słupskich szkołach podstawowych” kontynuowane były zajęcia „Matematyka w praktyce – gry i zabawy logiczne”. Na zajęcia uczęszczało 10. uczniów klas I-III Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 10 im. Polonii w Słupsku.

          Zajęcia opierały się na grach i zabawach, które sprzyjały doskonaleniu kompetencji matematycznych oraz integracji grupy. W zabawie „Kapitan” uczniowie doskonalili orientację przestrzenną. Poszukiwali i wyznaczali oś symetrii w otaczającym ich środowisku. W „Sadzie dziadka Zenka” liczyli drzewka owocowe i zrywali kwiaty, doskonaląc umiejętności rachunkowe. Szukali matematyki w zjawiskach pogodowych, kodowali szlaczki łamiąc „Szyfr Cezara”. Doskonalili też umiejętność wykonywania obliczeń zegarowych. W „Patyczkowych łamigłówkach” segregowali przedmioty, tworząc zbiory. Układali tangramy, zagadki i palindromy matematyczne. Uczestniczyli w „Tańcu z liczbami”.

          Wspólne zabawy wyzwalały radość działania i zachęcały do dalszego rozwijania zainteresowań.

          Prowadzący: mgr Dorota Laskowska

                             

           

          Zad.2.14 IV-VII "Mały olimpijczyk"

          W roku szkolnym 2017/18 przeprowadzono specjalistyczne zajęcia dla 20 uczniów uzdolnionych matematycznie z klas IV-VII w dwóch dziesięcioosobowych grupach. Udział w zajęciach dał uczniom możliwość samorealizacji, poszerzania własnych horyzontów, łączenia teorii z praktyką oraz odkrywania fascynujących tajemnic matematyki.


          Podstawowym zadaniem zajęć było: rozwijanie zainteresowań matematycznych, poszerzanie i pogłębianie wiedzy matematycznej, wdrażanie uczniów do samodzielnego myślenia, efektywnego korzystania z różnych źródeł informacji, twórczego rozwiązywania problemów oraz rozwijania samodzielności i kreatywności. Podczas zajęć, poprzez stosowanie różnych metod i form pracy, uczniowie mogli przygotować się do rozwiązywania zadań konkursowych, zagadek matematycznych oraz gier matematycznych i łamigłówek z wykorzystaniem tablicy interaktywnej. Udział w zajęciach zaowocował dużym zainteresowaniem uczniów konkursami matematycznymi. Część uczniów osiągnęła także w tych konkursach znaczące sukcesy.

          Prowadzący: mgr Marzena Marecka, mgr Danuta Ficek

           

                             

           

           

          Zad. 2.16 I-VII "Kodowanie"

          W roku szkolnym 2017/2018 prowadzone były zajęcia w ramach projektu „Szansa na sukces-podniesienie jakości edukacji ogólnej w słupskich szkołach podstawowych”.

          Korzystali z nich uczniowie z klas I-III oraz IV-VII. Grupy zostały utworzone z uczniów Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 10 w Słupsku. Zajęcia miały na celu rozbudzenie ciekawości poznawczej, rozwijanie umiejętności logicznego i algorytmicznego myślenia, inspirowanie i zachęcanie dzieci do samodzielnego zgłębiania wiedzy.

          Podczas zajęć uczniowie pracowali w środowisku Baltie oraz Scratch. Poznali podstawowe zasady tworzenia programu komputerowego, pisali proste programy przy użyciu edukacyjnego języka programowania, sterowali obiektem graficznym na ekranie, uczyli się współpracy w grupie oraz rozwiązywania problemów z wykorzystaniem komputera.

          Podczas zajęć uczniowie dzielili się również wiedzą. Prezentowali swoje pomysły rówieśnikom. Uczniowie chętnie uczestniczyli w zajęciach. Z dużym zaangażowaniem wykonywali zadane przez nauczyciela prace, przedstawiali również swoje pomysły.

          Dzięki udziałowi w zajęciach wszyscy uczestnicy zdecydowanie poszerzyli swoją wiedzę. Efektem końcowym pracy uczniów były napisanie przez nich proste programy komputerowe, animowane historyjki obrazkowe, gry.

          Prowadzący: mgr Marzena Kwiatkowska, mgr Hanna Brych

                             

           

          Zad. 2.11 IV-VI/1-2 "Warsztaty matematyczno-przyrodnicze z elementami fotografii z zastosowaniem TIK" - Z matematyką za pan brat

          W II semestrze 2016/2017  prowadzone były zajęcia w ramach projektu „Szansa na sukces-podniesienie jakości edukacji ogólnej w słupskich szkołach podstawowych." Korzystało z nich 20 uczniów z klas czwartych i piątych. Zajęcia były prowadzone w dwóch grupach po 20 godzin.

          Zajęcia miały na celu rozbudzenie i wspieranie zainteresowań przedmiotami matematyczno -przyrodniczymi wśród uczniów, twórcze integrowanie wiedzy z tych przedmiotów z zastosowaniem TIK oraz kształtowanie otwartości na poznawanie świata przez samodzielne działanie.

          Uczniowie uczestniczący w projekcie aktywnie wykorzystywali TIK w celu:

          • zastosowania obliczeń matematycznych w najbliższym otoczeniu
          • poszukiwania w przyrodzie elementów matematyki
          • podziwiania piękna brył w otaczającym świecie
          • wykonywania obliczeń czasowych związanych z podróżami
          • opracowania rodzinnej wycieczki z okazji Dnia Dziecka
          • atrakcyjnego przedstawienia efektu swojej pracy.

          Prowadzący: mgr Dorota Walukiewicz

           

           

           

          Zad.2.12 I-III/1 "Matematyka w praktyce - gry i zabawy logiczne"

          W II półroczu roku szkolnego 2016/2017 w ramach projektu „Szansa na sukces - podniesienie jakości edukacji ogólnej w słupskich szkołach podstawowych” kontynuowane były zajęcia „Matematyka w praktyce – gry i zabawy logiczne”. Na zajęcia uczęszczało 10. uczniów klas I-III Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 10 im. Polonii w Słupsku, co miało na celu integrację społeczności uczniowskiej.

          Zajęcia opierały się na ciekawych grach i zabawach, w których uczniowie szukali niestandardowych rozwiązań problemów matematycznych. Pisali dyktando graficzne doskonaląc umiejętność orientacji na płaszczyźnie. Poszukiwali osi symetrii w przyrodzie, układali matematyczne palindromy. W zabawie „Niegrzeczne muszki” doskonalili umiejętność wykonywania obliczeń kalendarzowych i zegarowych. „Uciekali” ze spirali liczbowej, w której doskonalili sprawność rachunkową. W „Patyczkowych łamigłówkach” segregowali przedmioty. Magiczne kwadraty kształtowały rozumowanie kombinatoryczne. Okiem detektywa odnajdowali sprzeczne, dublujące się bądź też brakujące dane w zadaniach. Układali zagadki matematyczne, wzięli udział w „Matematycznej miniolimpiadzie”. Uczniowie odwiedzili też „Leonardię”- Królestwo Gier Drewnianych w Krupach. Drewniany cymbergaj, flipper, strzelanie z kuszy, holenderski bilard, kółko i krzyżyk czy układanie kostki z klocków to tylko niektóre z atrakcyjnych gier, w które podczas zabaw na powietrzu uczniowie wkładali swoją wiedzę i umiejętności.

          Wspólne gry i zabawy przyczyniły się do integracji grupy oraz doskonalenia kompetencji społecznych i umiejętności matematycznych, przy towarzyszącej im radosnej atmosferze.

          Prowadzący: mgr Dorota Laskowska

           

           

           

           

          Zad.2.12 IV-VI "Matematyka w praktyce - gry i zabawy logiczne"

          W roku szkolnym 2016/2017 prowadzone były zajęcia w ramach projektu „Szansa na sukces-podniesienie jakości edukacji ogólnej w słupskich szkołach podstawowych”

          Korzystało z nich 10 uczniów z klas IV-VI. Grupa została utworzona z uczniów Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 10 w Słupsku, którzy lubią matematykę, a przede wszystkim gry i zabawy logiczne.

          W II semestrze uczestnicy zapoznali się z takimi grami jak: Klocki magnetyczne - układanki geometryczne, Warcaby, Equate - matematyczne scrabble, Mathtable - matematyczne łamigłówki, Mini SUDOKU, Tangram - chińska łamigłówka, Bingo matematyczne, Rumikub. Uczniowie tworzyli również i rozwiązywali gry liczbowe.

          Zajęcia miały na celu rozwijać u uczniów: umiejętność współpracy i pracy w grupie, umiejętność logicznego myślenia, umiejętność analizy i czytania tekstu (instrukcje i zasady) ze zrozumieniem, kreatywność oraz wzmocnienie wiary we własne możliwości i osiąganie sukcesu.

          Prowadzący: mgr Anna Sokołowska

           

          Zad.2.13 I-III i IV-VI "Szachy"

          W roku szkolnym 2016/2017 prowadzone były zajęcia w ramach projektu „Szansa na sukces-podniesienie jakości edukacji ogólnej w słupskich szkołach podstawowych”.

          Korzystało z nich 10 uczniów z klas I-III oraz 10 uczniów z klas IV-VI. Grupa została utworzona z uczniów Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 10 w Słupsku, którzy lubią matematykę, a przede wszystkim gry i zabawy logiczne.

          Podczas zajęć uczniowie wykorzystywali i doskonalili umiejętności, które już posiadali, kształtowali wyobraźnię, logiczne myślenie, poprawiali koncentrację, rozwijali pamięć oraz intuicję matematyczną poprzez rozwijanie umiejętności gry w szachy.  Zajęcia stwarzały również możliwość współdziałania w grupie, uczyły szacunku dla przeciwnika, panowania nad sobą oraz cierpliwości. W II semestrze uczestnicy zapoznali się z podstawami prawidłowego debiutu, próbowali rozwiązywać  zadania dotyczące dawania mata w określonej sytuacji na szachownicy np. w jednym, albo dwóch ruchach. Poznali ruch zwany „biciem w przelocie”.

          Prowadzący: mgr Romuald Nikel

          Zad.2.14 V-VI "Mały olimpijczyk"

          Zajęcia matematyczne „Mały Olimpijczyk” przeznaczone były dla 20 uczniów uzdolnionych matematycznie z klas V-VI  z podziałem na dwie dziesięcioosobowe grupy. Celem zajęć było stworzenie uczniom możliwości samorealizacji, poszerzania własnych horyzontów, łączenia teorii z praktyką oraz odkrywania tajemnic matematyki.

          Poprzez uczestnictwo w warsztatach nasi podopieczni mogli  rozwijać swoje zainteresowania matematyczne, poszerzali i pogłębiali wiedzę matematyczną,  mieli okazję do samodzielnej, kreatywnej i twórczej pracy, efektywnie korzystali  z różnych źródeł informacji.

          Podczas zajęć, poprzez stosowanie różnych metod i form pracy, uczniowie   przygotowywali się do udziału w konkursach matematycznych, w których osiągali sukcesy; rozwiązywali zadania konkursowe różnego szczebla, zagadki matematyczne, gry matematyczne, łamigłówki  z wykorzystaniem tablicy interaktywnej, a także tworzyli własne projekty wykorzystywane na lekcjach matematyki w swoich klasach.

          Prowadzący: mgr Marzena Marecka, mgr Anna Sokołowska

           

          Zad. 2.16 I-VI "Kodowanie"

          W II semestrze roku szkolnego 2016/2017 prowadzone były zajęcia w ramach projektu „Szansa na sukces-podniesienie jakości edukacji ogólnej w słupskich szkołach podstawowych”.

          Korzystało z nich 10 uczniów z klas I-III oraz 10 uczniów z klas IV-VI. Grupy zostały utworzone z uczniów Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 10 w Słupsku. Zajęcia miały na celu rozbudzenie ciekawości poznawczej, rozwijanie umiejętności logicznego i algorytmicznego myślenia, inspirowanie i zachęcanie dzieci do samodzielnego zgłębiania wiedzy.

          Podczas zajęć uczniowie pracowali w środowisku Baltie oraz Scratch. Poznali podstawowe zasady tworzenia programu komputerowego, pisali proste programy przy użyciu edukacyjnego języka programowania, sterowali obiektem graficznym na ekranie, uczyli się współpracy w grupie oraz rozwiązywania problemów z wykorzystaniem komputera.

          Podczas zajęć uczniowie dzielili się również wiedzą. Prezentowali swoje pomysły rówieśnikom. Uczniowie chętnie uczestniczyli w zajęciach. Z dużym zaangażowaniem wykonywali zadane przez nauczyciela prace, przedstawiali również swoje pomysły.

          Dzięki udziałowi w zajęciach wszyscy uczestnicy zdecydowanie poszerzyli swoją wiedzę. Efektem końcowym pracy uczniów były napisanie przez nich proste programy komputerowe, animowane historyjki obrazkowe, gry.

          Prowadzący: mgr Hanna Brych, mgr Marzena Kwiatkowska

           

           

           

          Zad. 2.11 "Warsztaty matematyczno-przyrodnicze z elementami fotografii z zastosowaniem TIK" - Z przyrodą na Ty

          W roku szkolnym 2016/2017 prowadzone były zajęcia w ramach projektu Szansa na sukces-podniesienie jakości edukacji ogólnej w słupskich szkołach podstawowych”.

          Korzystało z nich 20 uczniów z klas IV-VI. Grupa została utworzona z uczniów Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 10 im. Polonii w Słupsku, co miało na celu integrację społeczności uczniowskiej.

          Zajęcia miały na celu poznanie różnorodności krajobrazów Ziemi. Omawiając warunki geograficzne poszczególnych stref uczniowie doskonalili umiejętności odczytywania i analizy informacji przedstawionych w postaci wykresów i tabel. Wskazywali  na mapie świata poszczególne strefy krajobrazowe Ziemi oraz porównywali warunki życia ludzi w wybranych strefach. Starali się dostrzegać współzależności między czynnikami klimatycznymi a rozmieszczeniem roślin i zwierząt. Dzięki zajęciom uczniowie potrafią dostrzec problemy społeczne mieszkańców wybranych stref.

          Prowadzący: mgr Bogumiła  Murawiejko

           

          Zad.2.12 I-III/1 "Matematyka w praktyce - gry i zabawy logiczne"

          W I półroczu roku szkolnego 2016/2017 w ramach projektu „Szansa na sukces - podniesienie jakości edukacji ogólnej w słupskich szkołach podstawowych” prowadzone były zajęcia „Matematyka w praktyce - gry i zabawy logiczne”.

          Na zajęcia uczęszczało 10. uczniów klas I-III Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 10 im. Polonii w Słupsku, co miało na celu integrację społeczności uczniowskiej.

          Celem zajęć było rozwijanie zainteresowań i zdolności matematycznych, jak również kształtowanie umiejętności dostrzegania matematyki w różnych aspektach życia. Uczestnicy projektu, m.in. w grze „Ukryte skarby” kodowali informacje na planie. Układali tangramy oraz domino matematyczne.
          W zabawie „Kapitan” doskonalili orientację przestrzenną, poszukiwali i wyznaczali symetrię w otaczającym środowisku. W „Tańcu nitki i guzika” dokonywali pomiarów, a z wykorzystaniem matematycznego origami sadzili „Tajemnicze drzewa”. Zajęcia opierały się na ciekawych grach i zabawach, w tym interaktywnych, których celem było nie tylko doskonalenie umiejętności matematycznych, ale także wyzwalanie radości, integracja grupy oraz doskonalenie kompetencji społecznych.

          Prowadzący: mgr Dorota Laskowska

           

          Zad.2.12 IV-VI "Matematyka w praktyce - gry i zabawy logiczne"

          W roku szkolnym 2016/2017 prowadzone były zajęcia w ramach projektuSzansa na sukces-podniesienie jakości edukacji ogólnej w słupskich szkołach podstawowych”

          Korzystało z nich 10 uczniów z klas IV-VI. Grupa została utworzona z uczniów Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 10 w Słupsku, którzy lubią matematykę, a przede wszystkim gry i zabawy logiczne.

          Podczas zajęć uczniowie wykorzystują i doskonalą umiejętności, które już posiadają, kształcą wyobraźnię, logiczne myślenie, poprawiają koncentrację, rozwijają pamięć oraz intuicję matematyczną. Zajęcia stwarzają również możliwość współdziałania w grupie, uczą szacunku dla przeciwnika, panowania nad sobą oraz cierpliwości. W I semestrze uczestnicy zapoznali się z takimi grami jak: „Labirynt”, „Powolny wyścig”, „Oby do tysiąca”, „Kto ma więcej”, „Petrus”, „Liczydełko pozycyjne”, „Pola”, „Szalone zakupy”. Uczniowie rozwiązywali też zagadki, rebusy i krzyżówki matematyczne.

          Prowadząca: mgr Anna Sokołowska

           

          Zad.2.13 I-III i IV-VI "Szachy"

          W roku szkolnym 2016/2017 prowadzone były zajęcia w ramach projektu „Szansa na sukces-podniesienie jakości edukacji ogólnej w słupskich szkołach podstawowych”.

          Korzystało z nich 10 uczniów z klas I-III oraz 10 uczniów z klas IV-VI. Grupa została utworzona z uczniów Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 10 w Słupsku, którzy lubią matematykę, a przede wszystkim gry i zabawy logiczne.

          Podczas zajęć uczniowie wykorzystują i doskonalą umiejętności, które już posiadają, kształcą wyobraźnię, logiczne myślenie, poprawiają koncentrację, rozwijają pamięć oraz intuicję matematyczną poprzez rozwijanie umiejętności gry w szachy.  Zajęcia stwarzają również możliwość współdziałania w grupie, uczą szacunku dla przeciwnika, panowania nad sobą oraz cierpliwości. W I semestrze uczestnicy zapoznali się z podstawami gry w szachy tzn. poznali jakie ruchy mogą wykonywać poszczególne bierki szachowe. Poznali także podstawowe pojęcia dotyczące gry w szachy. Uczniowie rozwiązywali także zadania szachowe, które rozwijają umiejętności podejmowania decyzji.

          Prowadzący: mgr Romuald Nikel

           

          Zad.2.14 V-VI "Mały olimpijczyk"

          Zajęcia przeznaczone są dla 20 uczniów uzdolnionych matematycznie z klas V-VI z podziałem na dwie dziesięcioosobowe grupy. Udział w zajęciach daje uczniom możliwość samorealizacji, poszerzania własnych horyzontów, łączenia teorii z praktyką oraz odkrywania tajemnic matematyki.

          Podstawowym zadaniem jest rozwijanie zainteresowań matematycznych, poszerzanie i pogłębianie wiedzy matematycznej, wdrażanie uczniów do samodzielnego myślenia, efektywnego korzystania z różnych źródeł informacji, twórczego rozwiązywania problemów oraz rozwijania samodzielności i kreatywności.

          Podczas zajęć, poprzez stosowanie różnych metod i form pracy, uczniowie mogą przygotować się do udziału w konkursach matematycznych; rozwiązują zadania konkursowe różnego szczebla, zagadki matematyczne, gry matematyczne, łamigłówki z wykorzystaniem tablicy interaktywnej.

          Prowadzący: mgr Marzena Marecka, mgr Anna Sokołowska

           

          Zad. 2.16 I-VI "Kodowanie"

          W I semestrze roku szkolnego 2016/2017 prowadzone były zajęcia w ramach projektu „Szansa na sukces-podniesienie jakości edukacji ogólnej w słupskich szkołach podstawowych”.

          Korzystało z nich 10 uczniów z klas I-III oraz 10 uczniów z klas IV-VI. Grupy zostały utworzone z uczniów Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 10 w Słupsku. Zajęcia miały na celu rozbudzenie ciekawości poznawczej, rozwijanie umiejętności logicznego i algorytmicznego myślenia, inspirowanie i zachęcanie dzieci do samodzielnego zgłębiania wiedzy.

          Podczas zajęć uczniowie pracowali w środowisku Baltie oraz Scratch. Poznali podstawowe zasady tworzenia programu komputerowego, pisali proste programy przy użyciu edukacyjnego języka programowania, sterowali obiektem graficznym na ekranie, uczyli się współpracy w grupie oraz rozwiązywania problemów z wykorzystaniem komputera.

          Prowadzący: mgr Marzena Kwiatkowska, mgr Hanna Brych